Haber

Netanyahu, Hamas’ın saldırısına ilişkin herhangi bir uyarı almadığını söyledi

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas saldırısına ilişkin özel servisten herhangi bir uyarı gelmediğini belirtti. Netanyahu, Hamas’a karşı savaşın “uzun ve zorlu” olacağını da belirtti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin gizli servisi tarafından Hamas’ın olası bir savaşa hazırlandığı konusunda uyarılmadığını belirtti.

Netanyahu, hesabından konuya ilişkin açıklama yaparak “Hamas’a karşı uyguladığımız caydırıcılığın işe yaradığını ve bu örgütün uzlaşma arayışında olduğu fikrini dile getirdi.”

Başbakan Netanyahu mesajında ​​savaşın başlangıcına kadar bu fikirlerin her zaman kendisine sunulduğunu ifade etti. İsrail’in üst düzey generalleri, gizli servis şefleri ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın aksine Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının sorumluluğunu kabul etmiyor.

Netanyahu’nun bu açıklamasının nedeninin, Cumartesi günü düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin, Netanyahu’ya askeri istihbarat liderinden ve Shin Bet’ten artan savaş tehlikesine ilişkin uyarı içeren bir belge ilettiğini söylemesi ve Netanyahu’ya bu soruyu sorması olduğu belirtiliyor. Başbakan bu belgeyi görmezden gelip gelmediğini sordu. Başbakan Netanyahu, X mesajında ​​bu soruyla ilgili “Asılsız iddialar” ifadesini kullandı.

“Düşman bölgelerini” izlemekle görevlendirilen birçok asker, Hamas saldırısından önceki hafta ve aylarda Gazze Şeridi’nde “tehlikeli hareketler” gördüklerini ve bu konuda uyarıda bulunduklarını ancak bu uyarıların üstleri tarafından dikkate alınmadığını bildirdi.

“Savaş uzun ve zor olacak”

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun işgal altındaki Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarını genişletmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin Hamas’a karşı savaşının “uzun ve zorlu” olacağını belirtti.

Netanyahu Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Gazze Şeridi’ndeki savaş uzun ve güçlü olacak ve biz buna hazırız.” dedi. İsrail Başbakanı yaptığı açıklamada, “Bu, amaçları açık olan bir savaşın ikinci aşamasıdır: Hamas’ın ordusunu ve liderlik kapasitesini yok etmek ve rehineleri eve getirmek.” Netanyahu ayrıca oybirliğiyle kara operasyonlarını genişletme kararı aldıklarını da belirtti.

dpa,AFP/ SÖ,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl bağlanabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu