Haber

Rus uzman: Türkiye her zaman bağımsız bir duruş sergiliyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan,Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sofya’da Maria Gabriel Ukraynalı yetkililerle görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, son günlerde sıklıkla konuşulan ve Ukraynalı yetkililer tarafından eleştirilen Montrö Anlaşması’na ilişkin konuştu. Türk diplomat, Montrö Sözleşmesini titizlikle uygulamaya devam edeceğiz. “Bu konu bırakın tartışmayı, ele bile alınamaz.”diye vurguladı.

Rusya Bilimler Akademisi Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nin önde gelen araştırmacısı, siyaset bilimci Konstantin BlokhinFidan’ın Sputnik’e yaptığı açıklamayı yorumladı.

Rus uzman “ABD geleneksel olarak Türkiye’ye baskı uygulamaya ve onu NATO’nun demir mantığına entegre etmeye çalışıyor. Türkiye ise bağımsız çizgisini sürdürüyor. Türkiye’nin kendi politikası, S-400 sistemlerine ilişkin kararlara, ‘tahıl anlaşması’nın hazırlanmasına ve Ukrayna ile müzakere sürecini yumuşatma çabalarına da yansıdı. Türkiye’nin hem Montrö sorununda hem de diğer sorunlarda her zaman bağımsız bir duruş sergilediği ortadadır.“dedi.

Washington’un baskı yapmaya devam edeceğini ancak Rusya ile ilişkilerin Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Blohin, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda Rusya ile Türkiye arasındaki bağların mükemmel bir şekilde geliştiğini ve Türkiye için özel bir değer taşıdığını da anlamak gerekiyor. Rusya, nükleer santrallerini Türkiye topraklarında inşa ediyor ve bu ülkelerle liderleri arasında karşılıklı anlayış sürüyor. “Amerikalılar Türkiye’ye baskı yapmanın yollarını aramaya devam edecek ama ben Türkiye’nin İttifak üyeliğine rağmen bağımsız çizgisine bağlı kalmaya devam edeceğine inanıyorum.”

haber-hocalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu